Dálněvýchodní medicína a cukr

15.11.2016

Autorem článku je MUDr. Josef Jonáš, který patří k nejznámějším českým badatelům v oblasti přírodní medicíny. Je propagátorem moderních směrů přírodního lékařství a autorem metody řízené a kontrolované detoxikace organismu. Jeho současné aktivity zahrnují vedle působení ve společnosti Joalis také přednáškovou a publikační činnost i přímou práci s klienty.

Dálněvýchodní medicína a cukr

V historii medicíny Dálného východu cukr vystupoval jako lék. Především sloužil k posílení žaludku, ale také se podával pro zlepšení nálady a vyvolání veselí. Jak je to možné?

Například starověká čínská medicína interpretovala celou přírodu, a tudíž i lidský život, jenž do přírody nepochybně patří, jako hru pěti prvků. Prvky byly železo, voda, dřevo, vzduch a země. Lidskému organismu pak vládlo pět orgánů. Každý z těch pěti orgánů, který byl pokládán za mateřský orgán, měl řadu sourozenců, dcer a synů. To jsou orgány, jež do okruhu příslušného orgánu spadaly, a byly ovládány oním mateřským orgánem. Schematické znázornění této medicínské filozofie je pentagram, dnes již velmi známý symbol. Pětiúhelník, v jehož rozích je pět orgánů. Každý z těchto orgánů měl své posilující prvky a prvky oslabující. Funkci orgánu tak bylo možno posílit vůní, barvou, chutí, ale také na něj měla vliv roční období. Proto se rok dělil do pěti zdravotních dob: zimy, jara, léta, časného podzimu a pozdního podzimu.

Jeden z důležitých okruhů byl okruh sleziny. Slezina podle dnešního pojetí je orgánem, který likviduje staré, nepotřebné a nemocné krevní elementy, tedy krvinky a krevní destičky. Je také orgánem důležitým pro imunitu, protože je součástí lymfatické tkáně. Součástí okruhu sleziny je i žaludek a slinivka břišní. Slinivka břišní hraje důležitou úlohu v metabolismu cukru svou produkcí inzulinu, ale také produkci trávicích enzymů, mezi které patří například i amyláza rozkládající složité cukry. Právě okruh sleziny je posilován sladkou chutí. Za sladkou chuť se však pokládala chuť přirozených potravin, které se požívaly pro posílení tohoto okruhu, nebo jisté koření, které se přidávalo do jídel, aby v něm bylo přítomno pět sil, pět chutí - a to rýžové víno, jež bylo nositelem sladké chuti.

V jiných dálněvýchodních medicínách hrál důležitou úlohu například med se stejným významem. Takže v indické stravě se objevovalo mnoho zákusků slazených medem. Jestliže byl okruh sleziny dostatečně silný, měl pro člověka velký význam. Byl považován například za strážce krve. Dnes víme, že slezina byla vládcem kostní dřeně a kostní dřeň je producentem krvinek a krevních destiček. Slezina je rovněž vládcem svalů. To bylo pro tehdejší život velmi důležité, protože výhodu měli lidé silní, svalnatí, kteří mohli dobře bojovat, nebo unesli tíži tehdejšího života, opatřování potravy, což vyžadovalo fyzickou kondici.

Všimněme si, v současné době, kdy se asi 50-60 let konzumuje velké množství cukru s nástupem průmyslově vyráběných potravin a především silně slazených nápojů došlo k ovlivnění konstituce člověka. Setkáváme se s lidmi otylými, obézními a tento jev byl vždy v čínské medicíně dáván do spojitosti s okruhem sleziny. Setkáváme se však také s lidmi vyhublými, kterým se netvoří svaly a stávají se idolem moderního člověka. Vyhublé modelky, muži s úzkými rameny, to je přesně typ, který vytváří poškozená, slabá slezina. Podle výzkumů oděvního průmyslu dochází i k dalším změnám somatotypu. U dívek a žen se objevuje takzvaný maskulinní typ obezity, tedy ukládání tuku do oblasti pasu. Feminní typ obezity je ukládání tuku do oblasti hýždí a prsou. Rovněž tato změna somatotypu moderní doby je následkem konzumace cukru. Z praxe musím poznamenat, že když se lidí zeptám, kolik jedí cukru, obvykle odpoví, že toho není mnoho. Už vím, že se musím zeptat, co považují za cukr. Jsou-li to kostky cukru, které se dávají do kávy nebo čaje? Lidé nevnímají cukr, který se nachází v průmyslově vyráběných potravinách, tedy jakési skryté cukry. A už vůbec nevnímají cukry skryté ve sladkých nápojích.

Okruh sleziny jen pro ilustraci ovládá i další orgány, například štítnou žlázu. Exploze poruch štítné žlázy se přikládá různým příčinám. Někdy se hovoří o vlivu radioaktivity, jindy je štítná žláza uložena na místě páté čakry, která je čakrou komunikace. Nápadné však je, že je součástí okruhu sleziny, který vykazuje značné poruchy. Slezina je také strážcem sliznic a zhoršená kvalita sliznic se promítá do problémů s dýchacím ústrojím, zažívacím ústrojím i s gynekologickými problémy. Děti trpí jednou infekcí dýchacích cest za druhou a my se také na tento problém můžeme dívat z tohoto úhlu pohledu.

Nakonec slezina zasahuje do psychiky člověka, do jeho emocionálních projevů a za základní emocionální projevy slezinového okruhu se pokládají starosti a zodpovědnost. Pochopitelně, že vysoká hladina odpovědnosti a tedy starostí, jak to všechno dopadne, způsobuje takzvaný emocionální stres. Emocionální stres je hlavním ze stresů, od kterého se odvíjí řetěz mnoha a mnoha dalších nemocí. Lze říci, že zdravějším povahovým rysem je určitý stupeň neodpovědnosti a lehkomyslnosti. Civilizace však vyžaduje přístup opačný a slezinový okruh rád poskytne této civilizaci svoji emocionální výbavu.

V neposlední řadě slezina zasahuje do metabolismu a je matkou metabolismu rostlinných bílkovin. Bílkovina pšenice neboli gliadin je problémem, kterým trpí čím dál tím více lidí a závažněji zasahuje do jejich života. Zkrátka okruh sleziny je velice důležitý a jeho vztah k cukru a sladké chuti je znám v medicíně již od nepaměti.

Nikdy v minulosti však nemohli lékaři předpokládat, že nastane za posledních sto let taková exploze v konzumaci cukru a že této chuťové odchylky naší civilizace výrobci nápojů a potravin a budou s chutí posilovat tak, aby bylo možné vyrábět nekonečnou řadu sladkostí a úspěšně je prodávat. Nejvděčnějšími zákazníky jsou samozřejmě děti, které ovšem i podle tradiční čínské medicíny sladkou chuť potřebují.

Člověk a jeho vývoj je podle čínské medicíny ovládán dvěma energiemi, dvěma principy: jin a jang. Princip jang je mužský princip a patří k němu spíše hořká, ostrá a slaná chuť. Ovšem tento princip k jakési pevnosti a hutnosti jak tělesné, tak psychické. Princip jin je ženský princip a vede k uvolněnosti, růstu, ke stvoření, což je symbolem obrovského vývoje mateřského vajíčka, jež za devět měsíců projde vývojovým cyklem, ke kterému člověk potřebuje žít dalších devadesát let.

Růst a vývoj, to je to, co děti potřebují. Potřebují tedy dostatek jinového principu, aby nenastalo zhutnění a zastavení růstu. Také dětská povaha, dětský naturel, dětský přístup k životu je přístupem nezodpovědným, veselým, bezstarostným. K tomu je potřeba jinový princip, který může být výrazně podporován jídlem, a tedy jídlem se sladkou, jinovou chutí. Pozor ale, sladká jídla dle dálněvýchodní medicíny nejsou totéž jako sladká jídla jak je známe my. Rafinovaný cukr a jiné nevhodné formy cukru poškozují, zpomalují a omezují vývoj neuronů, a tak celkově zpomalují vývoj dětí. Proto je velice důležité se vzdělávat v oblasti zdravého stravování a fungování těla.

V knize Zdraví v ohrožení, Hořká pravda o sladkém cukru, kterou jsem napsal ve spolupráci s panem Jiřím Kuchařem, najdete podrobné informace o cukru a jeho škodlivosti na lidský organizmus, příčinách závislosti. Ale co je důležitější, najdete v ní také možnosti řešení a léčby, a návod jak ze začarovaného cukrového kruhu ven.

MUDr. Josef Jonáš

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky